Хиперактивност - ХАДВ (ADHD)
Заболяването се игнорира, като се търсят рационални обяснения, без родителите да подозират, че ХАДВ е само началото на редица сериозни емоционално – поведенчески отклонения. Не лекуването на ХАДВ в ранна детска възраст може доведе до редица по – тежки личностни разтройства в по – зряла възраст. Прекалената бъбривост и досадното поведение, изолация от обществото, както незрялост в личните и професионалните отношения е най – малкото което може да се очаква, ако не се предприемат мерки още в по – ранен стадий. Към по – тежките последствия спадат, асоциалното, често пъти престъпно поведение, злоупотреба с алкохол и наркотици, промускуитет, скитничество, просия и престъпления от общ характер.
Причините за поява на ХАДВ могат да се разделят на психологични, генетични и социални. Според съвременната психоанализа психологичните причини са главно в отсъствието на силен, доминантен, Аз от страна на родителя, или с други думи според класификацията на американската педагожка …. наличието на отстъпчиви родители. За да настъпи процеса, обаче е нужен „отключващ” фактор. Например факта, че 9 от всеки 10 деца с ADHD, са деца на разведени родители. Генетичните причини се свързват с наследствеността.
Според една от най – разпространените теории, ХАДВ е в пряка връзка с нарушенията на ретикулярната формация. Тя е свързана с активизирането дейността на мозъчната кора, както и с циклите на сън и бодърстване на мозъка. Към генетичните спадат и т.н. биологични свързани с минимални увреди на мозъка, които може да се получили при различни усложнения при раждането, или след прекарани инфекции в ранна детска възраст. Към социалните се причисляват лошата социална и семейна атмосф ера, които създават благоприятна почва за възникване на ХАДВ.
Коментари
Публикуване на коментар